Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1968: Prezident Novotný a parta idiotů v čele s Dubčekem!

21. 08. 2013 21:01:13
Dnes je tomu 45 let od zahájení vojenské okupace Československa sovětskou armádou. Při této příležitosti se opět vynořují různé mýty a nesmysly o čistých úmyslech "Pražského jara" a o ideálech "socialismu s lidskou tváří". Rozumnému člověku však stačí jen chvíli poslouchat v rádiu autentické "řeči mužů roku 1968" a logicky dochází k závěru, že tehdejší politické vedení československého státu byla parta diletantů nebo přímo "užitečných idiotů". V jejich čele stál Alexander Dubček. Právě tito lidé svou nesmyslnou politikou vyprovokovali sovětské vedení k vojenské akci. A jsou proto ve skutečnosti spoluviníky celé tristní situace, která u nás v letech 1968 -1989, panovala.

V českém povědomí je stále zakořeněna jakási gloriola pro partu tzv. reformních komunistů z roku 1968. Budiž ale jasně řečeno, že tito lidé si nepřáli žádnou demokracii se svobodnými volbami a nepřáli si ani tržní hospodářství. Snili sen o "socialismu s lidskou tváří", kterou ale neuměli ani nijak srozumitelně definovat. Vezli se na vlně všeobecné liberalizace, která se v tehdejší české společnosti prosazovala již zhruba od roku 1960 a které nechával volný průběh prezident Novotný.

Pod liberalizací si ale nemůžeme představovat to, co dnes. Tehdy to znamenalo, že vláda a režim již nepřikazoval tak důrazně (jako v 50. letech) umělcům, co mají hrát v divadlech, ve filmu a v televizi, některým lidem umožnil dokonce i vycestovat na Západ nebo tam třeba i nějakou chvíli studovat, ve státních nakladatelstvích (jiná tehdy nebyla) se mohly začít vydávat i některé (nikoliv všechny) západní knihy. O soukromém podnikání ale nemohlo být ani řeč. To byla tehdejší "liberalizace".

Dokud byl v čele republiky prezident Novotný, toto všechno postupně českou společnost odklánělo od drsných praktik 50. let s jejich stovkami mrtvých a popravených v čele s Miladou Horákovou. Na konci roku 1967 se skupina vrcholných komunistů v čele s Dubčekem domnívala, že povedou republiku lépe než dosavadní komunistický prezident Novotný. S pomocí řady hlupáků z řad inteligence se jí podařilo Novotného sesadit a ještě jej před veřejností mohutně zesměšnit.

Po 9 měsících se ale ukázalo, že nové vedení státu v čele s Dubčekem je parta diletantů. Dubček sám byl tragickou postavou. Byl člověkem, který vyrostl v SSSR a měl dobře znát mentalitu a chování sovětské elity. Jak trapné jsou jeho následné řeči o tom, že toto "mu přece nemohli Sověti udělat". Brežněv si odchod prezidenta Novotného na konci roku 1967 přál. Nemohl Novotnému zapomenout, že do poslední chvíle podporoval jeho předchůdce Chruščova. Už na jaře 1968 ale byl Brežněv z Dubčekova diletantismu naprosto zděšený. Následovalo několik sovětských varování, které "Saša" nepochopil (což ovšem jako vrcholný politik pochopit měl). A když se v Praze nic nestalo, následovala okupace.

Je paradoxem, že prezident Novotný, kterému se všichni "muži pražského jara" posmívali, nikdy nepřipustil rozmístění sovětských ani jiných vojsk na československém území. Zastánci "pražského jara" v čele s Dubčekem toto "dobrodiní" zařídili za pouhých 8 měsíců své vlády. Politici mají často tzv. dobré úmysly. Jediné kritérium pro jejich posuzování je ale to, jak to nakonec reálně dopadlo a co to přineslo jejich státu a jeho občanům. Pražské jaro dopadlo katastrofálně. Muži pražského jara si proto žádnou úctu nezaslouží. Úctu a vzpomínku si zaslouží pouze oběti z řad občanstva. Více na www.fajmon.eu

Autor: Hynek Fajmon | středa 21.8.2013 21:01 | karma článku: 29.48 | přečteno: 1910x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Kateřina Valachová

Sociální rozměr státu, o to zde kráčí

Nedávno jsem přála hodně štěstí a brzké uzdravení paní Darině Nešporové, učitelce mateřské školy z Olomoucka. Zachránila tři děti, které odstrčila z cesty automobilu – sama přitom utrpěla vážná zranění.

24.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Pavel Chalupský

Na dne víc dávat, než brát.

Říká vám to něco? Správně. Zpívá o tom jeden zpěvák. A nejen o tom, ale i na lusknutí prstů se začít hned smát a přes zkroucená záda být součástí stáda. Že by sonda do naší společnosti?

24.11.2017 v 7:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Filip Rychly

Svoboda v postdemokratické společnosti

Co je dnes opravdovým měřítkem svobody? Svobodné volby? Irelevantní. Hýřivé reklamní kampaně útočící na nejnižší lidské pudy vítězí. Možnost nákupu výrobků všech značek? Již od druhé poloviny devadesátých let zcela nepotřebná věc.

23.11.2017 v 22:53 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Dvořák

Za socialismu napodoboval západní vzory, teď na to dojel!

Léta se vedou spory o to, jestli zbourat či nezbourat na pražské Vinohradské třídě objekty bývalého TRANSGASu. Zaprvé provokují brutalistní podobou, a zadruhé Praha nemá dost kanceláří, obchodů, a natož bytů nad 10 miliónů korun.

23.11.2017 v 22:22 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 422 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Generál Lee v posmrtné bitvě s politickou korektností

Americká občanská válka pro mnohé neskončila. Pod vlivem politické korektnosti a levicových aktivistů padají sochy a památníky hrdinů a spolu s nimi padají i hodnoty, pro které jsme vždy obdivovali Spojené státy americké.

23.11.2017 v 21:16 | Karma článku: 30.25 | Přečteno: 572 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2005
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.