Taky Vám schází světlo z klasických žárovek? Bude to ještě horší!

4. 01. 2011 20:57:24
Taky jste si toho všimli? Přijdete po setmění do restaurace nebo do obchodu nebo domů a všude je takové divné světlo. Není to ani světlo ani tma, ale takové divné pološero z kterého bolí oči. Sám jsem si toho už všimnul na sobě a upozornili mne na to i někteří moji kamarádi. Ano. Světlo je nyní jiné než jaké jsme znali dříve. Je to přímý důsledek "zeleného šílenství" v podobě zákazu klasických edisonovských žárovek. Po loňském zákazu 75W žárovek bude letos následovat zákaz klasických 60W žárovek a krátce potom už budou zakázány úplně všechny klasické žárovky. Pokud Vám jejich světlo vyhovuje, tak si rychle nakupte dostatečné zásoby.

Proč se jsou vlastně klasické žárovky v EU zakazovány? A jak k tomuto zákazu došlo? Je to docela zajímavá historie. Klasické žárovky jsou zakázány ze dvou základních důvodů: 1. jsou údajně málo efektivní, protože pro výrobu světla využijí pouze asi 5% spotřebované energie, 2. zákaz žárovek údajně povede k úsporám ve spotřebě elektřiny, což sníží emise skleníkových plynů a tím se zamezí globálnímu oteplování. Nedělám si srandu. To jsou skutečně oficiální důvody zákazu klasických žárovek v EU.

Zákaz klasických žárovek byl v EU proveden sice legálním, ale naprosto nedemokratickým způsobem. Komise zákaz navrhla s výše uvedeným zdůvodněním, Rada tvořená ministry životního prostředí to většinově schválila a v Evropském parlamentu byla věc přidělena do výboru pro životní prostředí, který většinou jednoho hlasu rozhodl, že je to "bohulibé" rozhodnutí a že jej tedy schvaluje, aniž by se k tomu mohli v hlasování vyjádřit všichni poslanci Evropského parlamentu. Touto fintou se podařilo zlikvidovat klasické žárovky, které v Evropě skvěle sloužily více než 100 let.

Já osobně jsem pro zákaz klasických žárovek nikdy nebyl a nikdy bych pro takovou zrůdnost nehlasoval. Mám pro to následující důvody: 1. efektivitu žárovek a jakéhokoliv jiného zařízení má posuzovat zákazník a nikoliv evropská plánovací komise. Pro zákazníka je důležitá nejen energetická efektivnost žárovky, ale i její nízká cena ve srovnání s ostatními typy svítidel a také kvalita světla a skutečnost, že je klasická žárovka prakticky neškodná pro životní prostředí. Klasické žárovky by si tak své zákazníky zcela určitě našly. 2. zdůvodňovat zákaz žárovek bojem s globálním oteplováním považuji za černý humor. Proč se nezakážou úplně všechny svítidla a vůbec celá výroba elektřiny? To by přispělo k boji s globálním oteplováním ještě více. Zakázat by se měly rovněž všechna auta, motocykly a jakékoliv spalování fosilních paliv. Absurdita je myslím více než zjevná, ale žel tímto směrem se uvažování EU odvíjí.

Před několika dny jsem si přečetl v MF Dnes velmi zajímavý článek o tom, že "němečtí europoslanci chtějí zákaz klasických žárovek zrušit". Zcela pominu fakt, že Mladá Fronta Dnes vždy velmi pečlivě informuje o tom, co si myslí "němečtí europoslanci" a o tom, co si myslí europoslanci čeští, mlčí. I tak je ale posun v názorech německých europoslanců zajímavý, protože právě oni byli dosud zastánci všech zelených euronesmyslů.

Velmi příznačné je jejich zdůvodnění pro záchranu klasických žárovek. Nechali si spočítat dopady tzv. úsporných zářivek na životní prostředí a zjistili, že dopady jsou dramaticky negativní. Tuto studii jsem dosud nečetl, ale o tom, že tzv. úsporky obsahují různé jedovaté látky přece vědělo od začátku každé malé dítě. Pokud na to ale nyní přišli už i "němečtí europoslanci", tak je to třeba rozhodně přivítat. Jakýkoliv krok směřující k záchraně klasických žárovek bude mít moji plnou podporu.

Autor: Hynek Fajmon | úterý 4.1.2011 20:57 | karma článku: 46.74 | přečteno: 12940x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Není dlužník jako dlužník

Některý je dlužnější, chtělo by se dodat. Ano, přesně takto naše společenské povědomí rozděluje dlužné lidi do tří rozdílných kategorií. A možná si to občané, mohutně masírováni různými politiky a neziskovkami, ani neuvědomují.

18.3.2019 v 14:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Jiří Strádal

Žárovky, rum, igelitky a ta naše Evropa

Dnes je to 10 let, co EU vydala nařízení o stažení žárovek z trhu. Jindy si to nějak odnesly pomazánkové máslo, marmeláda, rum, igelitky aj. Nelíbí se nám to a na EU nadáváme. Máme pravdu? V čem ano a v čem ne?

18.3.2019 v 12:07 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Polanecký

ODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovosti

Každý rozumně uvažující člověk vidí, že ODS už dávno přestala být pravicovou stranou. A to samozřejmě nejen kvůli současnému vyhazovu Václava Klause mladšího.

18.3.2019 v 12:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jan Dvořák

Odsovětizování kultury na pořadu dne

Bezpečnostní informační služba pojímá odsovětizování a odruštění v celé šíři institucí. Vedle upozornění, že výuka ve školách je stále prosovětská, poukazuje kontrarozvědka rovněž na značnou zamořenost v oblasti kultury a umění.

18.3.2019 v 8:40 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 363 | Diskuse

Lubomír Stejskal

"Toto není demokracie. Moc převzala justiční junta."

V neděli 17/3 bylo s definitivní platností rozhodnuto, kdo se bude moci zúčastnit izraelských parlamentních voleb – a kdo bude naopak z volebního klání vyloučen.

18.3.2019 v 8:15 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 562 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2018
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.

Najdete na iDNES.cz