Taky Vám schází světlo z klasických žárovek? Bude to ještě horší!

4. 01. 2011 20:57:24
Taky jste si toho všimli? Přijdete po setmění do restaurace nebo do obchodu nebo domů a všude je takové divné světlo. Není to ani světlo ani tma, ale takové divné pološero z kterého bolí oči. Sám jsem si toho už všimnul na sobě a upozornili mne na to i někteří moji kamarádi. Ano. Světlo je nyní jiné než jaké jsme znali dříve. Je to přímý důsledek "zeleného šílenství" v podobě zákazu klasických edisonovských žárovek. Po loňském zákazu 75W žárovek bude letos následovat zákaz klasických 60W žárovek a krátce potom už budou zakázány úplně všechny klasické žárovky. Pokud Vám jejich světlo vyhovuje, tak si rychle nakupte dostatečné zásoby.

Proč se jsou vlastně klasické žárovky v EU zakazovány? A jak k tomuto zákazu došlo? Je to docela zajímavá historie. Klasické žárovky jsou zakázány ze dvou základních důvodů: 1. jsou údajně málo efektivní, protože pro výrobu světla využijí pouze asi 5% spotřebované energie, 2. zákaz žárovek údajně povede k úsporám ve spotřebě elektřiny, což sníží emise skleníkových plynů a tím se zamezí globálnímu oteplování. Nedělám si srandu. To jsou skutečně oficiální důvody zákazu klasických žárovek v EU.

Zákaz klasických žárovek byl v EU proveden sice legálním, ale naprosto nedemokratickým způsobem. Komise zákaz navrhla s výše uvedeným zdůvodněním, Rada tvořená ministry životního prostředí to většinově schválila a v Evropském parlamentu byla věc přidělena do výboru pro životní prostředí, který většinou jednoho hlasu rozhodl, že je to "bohulibé" rozhodnutí a že jej tedy schvaluje, aniž by se k tomu mohli v hlasování vyjádřit všichni poslanci Evropského parlamentu. Touto fintou se podařilo zlikvidovat klasické žárovky, které v Evropě skvěle sloužily více než 100 let.

Já osobně jsem pro zákaz klasických žárovek nikdy nebyl a nikdy bych pro takovou zrůdnost nehlasoval. Mám pro to následující důvody: 1. efektivitu žárovek a jakéhokoliv jiného zařízení má posuzovat zákazník a nikoliv evropská plánovací komise. Pro zákazníka je důležitá nejen energetická efektivnost žárovky, ale i její nízká cena ve srovnání s ostatními typy svítidel a také kvalita světla a skutečnost, že je klasická žárovka prakticky neškodná pro životní prostředí. Klasické žárovky by si tak své zákazníky zcela určitě našly. 2. zdůvodňovat zákaz žárovek bojem s globálním oteplováním považuji za černý humor. Proč se nezakážou úplně všechny svítidla a vůbec celá výroba elektřiny? To by přispělo k boji s globálním oteplováním ještě více. Zakázat by se měly rovněž všechna auta, motocykly a jakékoliv spalování fosilních paliv. Absurdita je myslím více než zjevná, ale žel tímto směrem se uvažování EU odvíjí.

Před několika dny jsem si přečetl v MF Dnes velmi zajímavý článek o tom, že "němečtí europoslanci chtějí zákaz klasických žárovek zrušit". Zcela pominu fakt, že Mladá Fronta Dnes vždy velmi pečlivě informuje o tom, co si myslí "němečtí europoslanci" a o tom, co si myslí europoslanci čeští, mlčí. I tak je ale posun v názorech německých europoslanců zajímavý, protože právě oni byli dosud zastánci všech zelených euronesmyslů.

Velmi příznačné je jejich zdůvodnění pro záchranu klasických žárovek. Nechali si spočítat dopady tzv. úsporných zářivek na životní prostředí a zjistili, že dopady jsou dramaticky negativní. Tuto studii jsem dosud nečetl, ale o tom, že tzv. úsporky obsahují různé jedovaté látky přece vědělo od začátku každé malé dítě. Pokud na to ale nyní přišli už i "němečtí europoslanci", tak je to třeba rozhodně přivítat. Jakýkoliv krok směřující k záchraně klasických žárovek bude mít moji plnou podporu.

Autor: Hynek Fajmon | úterý 4.1.2011 20:57 | karma článku: 46.74 | přečteno: 12940x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Máj

Je prezident České republiky sprosťák, anebo naivní snílek?

Z křížovky Orwell 2018: Vulgární slovo na čtyři, jímž můžete v České republice opět nabýt mediální vážnosti, pokud skutkovou podstatu oné nadávky naplňujete, a označí-li vás takto vulgárně přímo prezident republiky.

17.10.2018 v 13:13 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 159 | Diskuse

Milan Šarapatka

Senátorský klub skoro-prezidentů

Neúspěšní prezidentští kandidáti, zvolení do řad senátorů se stále nemohou rozhodnout, do kterého senátorského klubu vstoupí.

17.10.2018 v 12:59 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jaromír Petřík

Stopa zrůdností západní demokracie, která se neztratila

Na blogu IDnes jsou autoři, kteří se zabývají zločiny komunismu. Určitě je vhodné si tyto zločiny připomínat, aby se již neopakovaly, ale ještě potřebnější je, připomínat si zločiny západní demokracie. Ty se totiž dějí dodnes.

17.10.2018 v 11:50 | Karma článku: 33.08 | Přečteno: 1035 | Diskuse

Jiřina Holotová

Co uděláte s volebními zákony, zvolení zákonodárci?

V minulém článku jsem naznačila, že volební zákony mají svá úskalí a v některých případech ignorují vůli voličů. Téma zaujalo mnoho diskutérů a proto ukážu na konkrétním příkladu, že to, co jsem psala není teoretizování.

17.10.2018 v 10:38 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 373 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Jak jednoduše snížit CO2?

Podle posledního rozhodnutí EU se musí do roku 2030 snížit CO2 u automobilů o 35%. Přitom prvotní návrh byl dokonce snížit CO2 o 40%. Přitom by stačilo tak málo a CO2 by se celosvětově snížilo několikanásobně více.

17.10.2018 v 10:31 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 774 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2015
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.
Najdete na iDNES.cz