Spojit ODS a TOP09? Ne!

6. 07. 2010 16:46:36
Bývalý i současný předseda ODS (Topolánek a Nečas) se liší téměř ve všem. V jedné věci ale překvapivě nachází společnou řeč. Mám na mysli snahu o vybudování velké pravicové strany s podporou cca 40% voličů. Jak Topolánek, tak také nedávno Nečas, vypouštěli pokusné balónky hovoříci o vytvoření koalice nejdříve s KDU-ČSL a nyní s TOP 09. Mělo se jednat o jakousi obdobu německé CDU-CSU. Je něco takového reálné? Podle mne nikoliv. Je dokonce velkou otázkou, zda je vybudování tak velké pravicové strany žádoucí.

Především je nutné upozornit na to, že CDU a CSU nemohou v žádném případě být pro žádnou českou pravicovou koalici vzorem z toho důvodu, že se jedná o strany, které mají přesně rozdělené teritorium a vzájemně si nekonkurují. CSU kandiduje pouze v Bavorsku a nikde jinde a CDU kandiduje ve zbytku Německa. Brát si toto za vzor v českých podmínkách by znamenalo, že by se jedna ze stran potenciální koalice musela dobrovolně stát pouhou regionální stranou a to nechtěla udělat v minulosti ani KDU-ČSL, která k tomu určité předpoklady měla, ale TOP 09 to neudělá a ODS už vůbec ne. Brát si tedy CDU-CSU za vzor v českých podmínkách není možné.

Pokus spojit ODS a TOP 09 do předvolební koalice s jednou kandidátkou se nemůže podařit ze tří hlavních důvodů. Prvním z nich je neslučitelnost vnitřních procedur obou těchto stran. Zatímco ODS má svou strukturu vybudovanou, tak TOP 09 je stále ještě na mnoha úrovních (kraje, města a obce) ve stádiu zrodu. Dát to pod jednu střechu nemůže přinést nic dobrého ani jedné straně. Druhý důvod proti koalici je programový. Není totiž pravda, že ODS a TOP 09 mají stejný pravicový program. Tak to rozhodně není. ODS a TOP 09 se liší v postoji k EU, v postoji k politice životního prostředí nebo rozpočtu a velmi brzy uvidíme, že rozdílů bude ještě více. Třetí důvod proti případné koalici potom spatřuji v pochybnosti o tom, že by takový spojený subjekt oslovoval více voličů než samostatně kandidující strany. Můj osobní odhad je, že koalice ODS a TOP 09 by v žádném případě nezískala více hlasů než součet těchto samostatně kandidujících stran.

Budovat předvolební koalici má smysl jedině za předpokladu, že obě strany jsou přesvědčeny o tom, že společně získají více než pokud budou kandidovat samostatně. Taková situace ale u nás není. To, že byla letos v parlamentních volbách pravice rozdělená do více subjektů nakonec nebylo na škodu. Naopak. Konkurence mezi subjekty na pravici a ve středu politického spektra přinesla naopak dosud největší porážku levice (KSČM a ČSSD).

Konkurence se letos ukázala jako užitečná. Spojovat ODS a TOP 09 proto nepovažuji za dobrý nápad. Na druhou stranu je ale třeba říci, že jistý pakt o neútočení mezi ODS a TOP 09 by byl vhodný pro letošní komunální a senátní volby. Dovedu si představit, že tyto dvě strany mohou a také určitě budou dobře spolupracovat na radnicích v koaličním uspořádání. Je rovněž možné mluvit o vzájemné podpoře kandidátů ve druhém kole senátních voleb. Mám na mysli to, že ODS a TOP 09 mohou podpořit vzájemně svého kandidáta pokud bude stát proti kandidátovi levice. Nepovažuji ale vůbec za reálné, aby ODS a TOP 09 stavěly společné kandidáty do senátních voleb. A rovněž tak si nedovedu představit společného kandidáta na prezidentský úřad. ODS a TOP 09 tedy zcela určitě zůstanou i v blízké budoucnosti samostatnými stranami.

Autor: Hynek Fajmon | úterý 6.7.2010 16:46 | karma článku: 14.53 | přečteno: 1869x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Václav Johanna

Jak (ne)může někdo odeslat mail, který se tváří, jako od poslance?

Asi už víte, že na mailové adresy poslanců přišel e-mail s nabídkou slevy, který se tvářil, jako by odešel z mailu Tomia Okamury. Jelikož mě IT živí už 8 let, chtěl bych se k tomu vyjádřit...

20.11.2018 v 19:00 | Karma článku: 20.50 | Přečteno: 662 | Diskuse

Karel Karas

Opozice kontra minimální mzda.

Je zvyšování minimální mzdy příčinou zhoršení ekonomických výsledků privátních firem? Je zvyšování min. mzdy čistý populismus? Názor opozičních stran (STAN,TOP O9, KDU-ČSL, ODS,PIRÁTI ) mi nejdou do hlavy a jsou následující :

20.11.2018 v 18:46 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 611 | Diskuse

Marek Konečný

Kytice přestupků - Jan Hamáček

Policie řeší k jakému přestupku došlo při manipulaci s kyticemi od premiéra a prezidenta. Rád bych jí trochu pomohl a naznačil možné způsoby řešení.

20.11.2018 v 18:37 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 427 | Diskuse

Jan Dvořák

Květinová koalice na Národní

Ozvalo se žuchnutí a hned na to ucítila seshora nepříjemný tlak. „Co se sem cpeš, nevidíš, že jsem tu já?!“ nenechala si to líbit.

20.11.2018 v 17:37 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Je cvokem president USA Donald Trump, nebo jsou cvoci politici EU, včele s Merkelovou

President USA se s migranty nijak nemazlí a označil migranty z jihu za bezpečnostní riziko pro USA. Dokonce prý padlo i slovo invaze. Donald Trump poslal na Mexické hranice tisíce vojáku USA i Národní gardu.

20.11.2018 v 11:10 | Karma článku: 41.22 | Přečteno: 1441 |
Počet článků 196 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2016
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.

Najdete na iDNES.cz