Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojit ODS a TOP09? Ne!

6. 07. 2010 16:46:36
Bývalý i současný předseda ODS (Topolánek a Nečas) se liší téměř ve všem. V jedné věci ale překvapivě nachází společnou řeč. Mám na mysli snahu o vybudování velké pravicové strany s podporou cca 40% voličů. Jak Topolánek, tak také nedávno Nečas, vypouštěli pokusné balónky hovoříci o vytvoření koalice nejdříve s KDU-ČSL a nyní s TOP 09. Mělo se jednat o jakousi obdobu německé CDU-CSU. Je něco takového reálné? Podle mne nikoliv. Je dokonce velkou otázkou, zda je vybudování tak velké pravicové strany žádoucí.

Především je nutné upozornit na to, že CDU a CSU nemohou v žádném případě být pro žádnou českou pravicovou koalici vzorem z toho důvodu, že se jedná o strany, které mají přesně rozdělené teritorium a vzájemně si nekonkurují. CSU kandiduje pouze v Bavorsku a nikde jinde a CDU kandiduje ve zbytku Německa. Brát si toto za vzor v českých podmínkách by znamenalo, že by se jedna ze stran potenciální koalice musela dobrovolně stát pouhou regionální stranou a to nechtěla udělat v minulosti ani KDU-ČSL, která k tomu určité předpoklady měla, ale TOP 09 to neudělá a ODS už vůbec ne. Brát si tedy CDU-CSU za vzor v českých podmínkách není možné.

Pokus spojit ODS a TOP 09 do předvolební koalice s jednou kandidátkou se nemůže podařit ze tří hlavních důvodů. Prvním z nich je neslučitelnost vnitřních procedur obou těchto stran. Zatímco ODS má svou strukturu vybudovanou, tak TOP 09 je stále ještě na mnoha úrovních (kraje, města a obce) ve stádiu zrodu. Dát to pod jednu střechu nemůže přinést nic dobrého ani jedné straně. Druhý důvod proti koalici je programový. Není totiž pravda, že ODS a TOP 09 mají stejný pravicový program. Tak to rozhodně není. ODS a TOP 09 se liší v postoji k EU, v postoji k politice životního prostředí nebo rozpočtu a velmi brzy uvidíme, že rozdílů bude ještě více. Třetí důvod proti případné koalici potom spatřuji v pochybnosti o tom, že by takový spojený subjekt oslovoval více voličů než samostatně kandidující strany. Můj osobní odhad je, že koalice ODS a TOP 09 by v žádném případě nezískala více hlasů než součet těchto samostatně kandidujících stran.

Budovat předvolební koalici má smysl jedině za předpokladu, že obě strany jsou přesvědčeny o tom, že společně získají více než pokud budou kandidovat samostatně. Taková situace ale u nás není. To, že byla letos v parlamentních volbách pravice rozdělená do více subjektů nakonec nebylo na škodu. Naopak. Konkurence mezi subjekty na pravici a ve středu politického spektra přinesla naopak dosud největší porážku levice (KSČM a ČSSD).

Konkurence se letos ukázala jako užitečná. Spojovat ODS a TOP 09 proto nepovažuji za dobrý nápad. Na druhou stranu je ale třeba říci, že jistý pakt o neútočení mezi ODS a TOP 09 by byl vhodný pro letošní komunální a senátní volby. Dovedu si představit, že tyto dvě strany mohou a také určitě budou dobře spolupracovat na radnicích v koaličním uspořádání. Je rovněž možné mluvit o vzájemné podpoře kandidátů ve druhém kole senátních voleb. Mám na mysli to, že ODS a TOP 09 mohou podpořit vzájemně svého kandidáta pokud bude stát proti kandidátovi levice. Nepovažuji ale vůbec za reálné, aby ODS a TOP 09 stavěly společné kandidáty do senátních voleb. A rovněž tak si nedovedu představit společného kandidáta na prezidentský úřad. ODS a TOP 09 tedy zcela určitě zůstanou i v blízké budoucnosti samostatnými stranami.

Autor: Hynek Fajmon | úterý 6.7.2010 16:46 | karma článku: 14.53 | přečteno: 1864x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Hamletovská otázka pro Deutsche Polizei: Bouchnout si do žida, nebo do muslima?

Mohli jsme se dočíst zprávu, při které českého čtenáře zamrazí: Profesora z baltimorské univerzity Yitzhaka Melameda napadl v parku mladý muž. Přivolaní policisté však (prý) omylem zadrželi profesora a ještě ho zbili.

18.7.2018 v 21:31 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 491 | Diskuse

Petr Drozdík

Orlovská nemocnice potřebuje záložní plán

Na zastupitelstvu se měl projednávat tzv. záložní plán, abychom se nespoléhali jen na pracovní skupinu kterou sestaví Kraj a která je nejen podle mne pouhou kouřovou clonou před volbami.

18.7.2018 v 18:43 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 198 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kdo a kdy konečně přizná pravdu a řekne ji nahlas?

Migrace jednotlivců je přirozená. Migrace jako exodus - stěhování národů zjevně normální není. Co a kdo za vším stojí? Protože pro nezasvěcené to logiku nemá, nechápou její účel a smysl?

18.7.2018 v 17:44 | Karma článku: 40.31 | Přečteno: 2039 | Diskuse

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

Podle mého názoru jsou paní Malá a pan Krčál jsou jen špičkou obrovského ledovce, který se občas vynoří nad hladinu.

18.7.2018 v 16:43 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 877 | Diskuse

Petr Burian

Šel jsem se projít do lesa a tam jsem omdlel

Tak přesně tuto výmluvu použil za socialismu jeden rotmistr ČSLA, který svévolně nenastoupil do služby pomocníka dozorčího útvaru a místo toho si jel na víkend užívat se svou holkou. A kupodivu mu to prošlo. Nevídané! Opravdu?

18.7.2018 v 15:52 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1077 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2012
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.
Najdete na iDNES.cz