Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O mnohoobročnictví v řadách ČSSD!

20. 10. 2013 16:24:18
Slovo "mnohoobročnictví" se zdá být něčím starodávným a neaktuálním. Opak je však pravdou. Fenomén, který toto slovo popisuje, totiž stále existuje a dokonce vzkvétá a to především v řadách ČSSD. Pojďme se na to ale podívat trochu blíže. Nejprve k samotnému slovu "mnohoobročnictví". Tento pojem u nás ve středověku zpopularizoval Jan Hus tím, že proti tomuto fenoménu veřejně bojoval. Jednalo se to, že tehdejší kněží poměrně často drželi ve své správě více duchovenských úřadů. Dostávali zaplaceno za veškeré tyto úřady, ale nebyli je fakticky schopni vykonávat a tak za menší peníze najímali jiné duchovní, kteří je vykonávali místo nich. Tomuto fenoménu se říkalo "mnohoobročnictví" a bylo jednou z příčin veřejného odporu k praxi tehdejší církve.

Dnes nemáme mnohoobročnictví v církvích, ale ve veřejném životě. Jedná se velmi podobný fenomén, protože řada lidí vykonává několik volených placených funkcí najednou. Zda to mohou reálně stíhat je velkou otázkou. Podle mého názoru to možné není. Pokud chce člověk vykonávat volenou funkci odpovědně, musí se věnovat pouze jedné. Mám tím na mysli funkce, které vyžadují každodenní soustavnou činnost.

Přesto počet takových mnohoobročníků stále stoupá. Nejvíce jich je nyní v řadách ČSSD. Nerad bych tvrdil, že se tento fenomén vyskytuje pouze v této straně, protože náchylnost ke kumulování funkcí se nevyhýbá žádné straně. Nicméně v té straně, která je zrovna u voličů v oblibě, to zpravidla dorůstá největších rozměrů. A v této pozici je nyní právě ČSSD. V jejích řadách tedy můžeme najít opravdu velké množství mnohoobročníků. Někteří z nich dokonce kandidují v nadcházejících parlamentních volbách na další placenou, tentokrát poslaneckou, funkci.

Celostátně nejznámnějších "mnohoobročníkem" je určitě Michal Hašek. Tento pretendent na úřad premiéra České republiky již řadu let vykonává dvě "obročí". Je to úřad poslance a dále také úřad hejtmana Jihomoravského kraje. Kromě těchto dvou funkcí vykonává ještě celou řadu dalších, jejichž seznam zde nelze ani poskytnout z důvodu jeho rozsahu. Jak to ten člověk stíhá ukazuje dobře sněmovní statistika, která říká, že v posledním volebním období se účastnil hlasování pouze ve 23% případů, což je jeden z nejhorších výsledků v dějinách. Ostatně není se čemu divit. Stíhat to všechno naráz prostě není v lidských silách.

Mnohoobročník Hašek ale zdaleka není v řadách své ČSSD sám. Má mnoho kvalitních následovníků, kteří mu zdratně sekundují. Například Josef Novotný je rovněž hejtmanem a poslancem a obě tyto funkce vykonává v Karlovarském kraji. Ve Středočeském kraji jsme měli rovněž podobného mnohoobročníka v osobě Davida Ratha. Ten rovněž dokázal spojit funkci poslance a hejtmana. Nyní ale tento mnohoobročník čeká na výsledek soudu týkající se jeho výkonu funkce hejtmana.

Řadu mnohoobročníků najdeme ale také mezi jeho spolupracovníky ve Středočeském kraji. Například Marcel Chládek (ČSSD) je zároveň senátorem a náměstkem hejtmana. Podobně Zdeněk Syblík (ČSSD) je náměstkem hejtmana a zároveň náměstkem primátora v Kladně. Prostě samí pracovití lidé, kteří by se pro blaho voličů roztrhali.

Zdaleka největším mnohoobročníkem, kterého si mi podařilo dohledat, je Miloš Petera (ČSSD). Tento politik nyní zastává funkci starosty města Nymburka, náměstka hejtmana Středočeského kraje a k tomu ještě ředitele komunální vodárenské firmy VaK Nymburk a.s. Tento člověk tedy již nyní sedí na třech funkcích, které vyžadují plné nasazení a plný výkon.

Ovšem pan Petera to zvládá a je přesvědčen o tom, že zvládne pro voliče dělat ještě další 4 placenou funkci. Právě proto nyní kandiduje na 3. tedy volitelném místě kandidátky ČSSD ve Štředočeském kraji. Zkrátka mnohoobročnictví v plné parádě. Jsem velmi zvědavý na to, co tomu budou říkat voliči a zvláště ti, kteří volí ČSSD. Zatím to vypadá, že jim to nevadí. Po volbách se tedy můžeme ve veřejném životě dočkat ještě dalších levicových "superobročníků".

Jak je taková praxe slučitelná s politikou ČSSD? Ta říká, že "kumulovat funkce" se nemá a má na to dokonce usnesení svého ÚVV ČSSD. Zajímavý je také soulad mnohoobročnictví v řadách ČSSD s proklamovanou snahou této strany o snižování nezaměstnanosti. Pokud to myslí ČSSD s bojem s nezaměstnaností vážně, měla by okamžitě donutit své mnohoobročníky k tomu, aby se svých funkcí vzdali. Díky takovému kroku by ihned vznikly desítky kvalitních placených míst ve veřejné správě. Více na www.fajmon.eu

Autor: Hynek Fajmon | neděle 20.10.2013 16:24 | karma článku: 33.92 | přečteno: 1362x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Petr Pánek

Co se děje v Evropě.

Neustálé diskuse o muslimských migrantech se omezuji na dílčí excesy a nevysvětluji podstatu věci.Pokusme se celé te situaci přijít na kloub.Nelze se zde rozepisovat do široka,protože by to asi nikdo nečetl ,ale za úvahu to stojí.

24.7.2017 v 23:47 | Karma článku: 4.93 | Přečteno: 197 | Diskuse

Karel Ábelovský

Páta kolona islamistů

... to jsou trochu vystrašení a snad i jen proto hodně nenávistní lidé, kteří si mnohdy ani neuvědomují, že dělají přesně to, oč teroristům jde; a tak šíří strach a paniku a ta nabírá na síle, logickým důsledkem je pouze jediné

24.7.2017 v 20:48 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 688 | Diskuse

Jan Pražák

Princip kolektivní viny

Rád bych zareagoval na článek kolegyně blogerky Libuše Pálkové „Vraždit kvůli bezpečnostním rámům?“ Respektive nad myšlenkou, v níž se pozastavuje nad demolicí domu, ve kterém vrah bydlel.

24.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 31.85 | Přečteno: 688 | Diskuse

Alena Kulhavá

Situace České republiky v rámci církevních restitucí: realita dneška

Církevní restituce již jsou téměř ukončené a tak nemá smysl proti nim bojovat, má smysl se podívat, jak dopadly. Více uvidíme za 10 let, ale první reálné výsledky se dají vystopovat již dnes.

24.7.2017 v 19:02 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 714 |

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 182 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2000
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.